Deskowania – rodzaje i zastosowanie

Większość realizowanych obiektów budowlanych wymaga wykonania elementów betonowych oraz żelbetowych, które są realizowane począwszy od fundamentów, poprzez stropy, nadproża, wieńce, schody, a skończywszy na płycie konstrukcyjnej dachu. Realizacje poszczególnych elementów rozpoczyna się od przygotowania szalunków, których zadaniem jest podtrzymywanie mieszanki betonowej podczas procesu jej twardnienia i zmiany w beton stwardniały, a także nadanie odpowiedniego kształtu elementowi końcowemu. Deskowania są konstrukcją tymczasową, co oznacza, iż nie będą one stanowiły części konstrukcji obiektu, a jedynie pozwolą na jego prawidłowe wykonanie. Mają one istotny wpływ na jakość oraz trwałość konstrukcji obiektu oraz odgrywają ogromną rolę na każdym etapie realizacji obiektu budowlanego.
Podczas realizacji domów jednorodzinnych wykorzystuje się zazwyczaj szalunki wykonywane z niskiej jakości drewna w postaci desek i stempli, charakteryzują się one jednak dużą pracochłonnością oraz niską precyzją, przez co coraz częściej są zastępowane deskowaniami systemowymi, które składają się z stalowych stempli oraz płyt trójwarstwowych lub sklejki drewnianej. Ich zaletą jest przede wszystkim ogromna precyzja, dokładność wymiarowa, a także możliwość wypożyczenia niezbędnych elementów. Na rynku występuje wiele firm oferujących tego rodzaju usługi, które zazwyczaj oferują przed dokonaniem zamówienia sporządzenie projektu rozmieszczenia szalunków.
Pierwszym rodzajem szalunków, jaki będziemy stosować, jest deskowanie wykopów, które różnią się funkcją oraz sposobem wykonania od tych, które będziemy stosować przy tworzeniu konstrukcji budynku. Ich celem jest przede wszystkim zabezpieczanie wykopów, zarówno budowlanych jak i liniowych, przed osypywaniem. Deskowania wykopów umożliwiają nie tylko ochronę pracujących w nim robotników, ale również pozwalają na zabezpieczenie znajdujących się w ich sąsiedztwie ulic, torów, chodników oraz budynków, które mogą być narażone na uszkodzenie podczas realizacji robót budowlanych. Stosowanie tego rodzaju zabezpieczeń nie jest dobrowolne, lecz wynika z przepisów prawnych, które określają ich charakter, w zależności od głębokości wykopu oraz nachylenia skarp.
Drugim kluczowym typem szalunków są deskowania stropowe, które są stosowane podczas wykonywania stropów żelbetowych. Ze względu na duży ciężar żelbetu zastosowany system musi być przystosowany do przenoszenia znacznych obciążeń oraz wymaga dużej precyzji i staranności. Deskowania stropowe składają się z trzech głównych elementów czyli płyt, dźwigarów oraz słupów. Płyta trójwarstwowa lub sklejka mają bezpośredni kontakt z mieszanką betonową, dlatego muszą być odpowiednio zabezpieczone środkiem antyadhezyjnym. Elementy układane są na dźwigarach, drewnianych, które następnie zabezpiecza się głowicami krzyżowymi. Tego rodzaju konstrukcja jest podtrzymywana przez stalowe podpory stabilizowane trójnogami.