Na rynku dostępne jest wiele metod montowania okien, jednak niektóre z nich są lepsze, a inne gorsze. Jednym z najlepszych sposób jest obecnie ciepły montaż. To sposób, który polega na warstwowej izolacji przestrzeni między oknem, a ścianą. Używa się w nim trzech warstw izolacyjnych: wewnętrznej, zewnętrznej i środkowej. Jakie są ich funkcje? I dlaczego warto skorzystać z tej metody?
Uszczelnienie zewnętrzne
W tym celu używamy taśmy paroprzepuszczalnej, która zabezpiecza piankę montażową od zewnątrz. Jest to konieczne, żeby zabezpieczyć łączenie przed czynnikami zewnętrznymi. Chroni ona przede wszystkim przed wilgocią, która ma ogromny wpływ na parametry termoizolacyjne pianki poliuretanowej. Oznacza to, że łączenie będzie bezpieczne w przypadku opadów atmosferycznych czy dużej wilgoci na zewnątrz. Co więcej, chroni ona też przed działaniem promieni słonecznych i światłem UV. Taśma ta jest paroprzepuszczalna, co oznacza, że umożliwia ona transport pary na zewnątrz domu.
Izolacja termiczna
Jako warstwę zewnętrzną zazwyczaj stosuje się piankę poliuretanową. Jest ona świetnym izolatorem termicznym oraz akustycznym. Podczas aplikacji produkt ten oksyduje i nabiera większej objętości, dzięki czemu jest w stanie dokładnie wypełnić całą przestrzeń między oknem, a ścianą. Co więcej, dysponuje ona ogromną przyczepnością, dzięki czemu dobrze trzyma się ona wszelkich podłoży. To świetny produkt, który możemy wykorzystać do montażu okien i nie tylko. Korzystając z niej, możemy mieć pewność, że nasze okna zostaną na miejscu na długo. Dodatkowo, na rynku dostępne są też pianki, których można używać w niskich temperaturach, dzięki czemu nie będziemy musieli przerywać prac w zimę. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju pianka nie jest wystarczająca, żeby dokładnie zabezpieczyć okno i należy użyć przy niej pozostałych dwóch warstw.
Uszczelnienie od wewnątrz
W tym celu wykorzystuje się specjalną taśmę paroszczelną, która nie pozwala wilgoci z mieszkania dostać się do pianki. To bardzo istotne, bo mokra pianka traci swoje właściwości. Co więcej, sprawia ona, że łączenie nie grzybieje. Takie taśmy są wyjątkowo elastyczne i wytrzymałe, dzięki czemu możemy mieć pewność, że zostaną one na miejscu na długo. Warto wiedzieć też, że większość z nich można tynkować i malować, dzięki czemu stają się one kompletnie niewidoczne. Ta warstwa jest kluczowa do odpowiedniej izolacji naszego okna pod względem termicznym. Pozostałe dwa sposoby nie będą działać tak, jak powinny, jeśli o niej zapomnimy.